25-01-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 25 stycznia 2021 r.

Podsumowanie tygodnia


W zeszłym tygodniu USA i Europa wyglądały jak rynki dwóch prędkości – przy Wall Street dominowały wzrosty, natomiast w Europie nastroje były mieszane i koniec końców doprowadziło to do spadku francuskiego CAC40 o prawie 1%, natomiast DAX obronił się i wyszedł 0,6% nad kreskę. Jest to jednak niczym w porównaniu z USA – indeks S&P500 urósł o 1,94%, a technologiczny NASDAQ100 aż o 4,2%. W USA rozpoczął się sezon wyników spółek i tradycyjnie już może on napędzić wzrosty, bowiem póki co okazuje się, że spółki dobrze sobie radzą z obostrzeniami, a dodatkowo duży udział sektora technologicznego jeszcze pomaga. Po krótkiej realizacji zysków po przejęciu władzy przez J. Bidena nie ma już śladu, a inwestorzy patrzą do przodu – na programy stymulacyjne, luźną politykę Fed i skuteczność szczepionki. Problemy z jej dostarczeniem i groźby wydłużenia czy zaostrzenia lockdownów w Europie zostały przyjęte dużo poważniej. Dodatkowo, w samych danych makro w postaci indeksów PMI widać dużą różnicę między optymizmem w USA, a regresem w strefie euro.

Chociaż w Polsce przyrost zachorowań na COVID-19 wyhamował i sporo mówi się o poluzowaniu obostrzeń, a dane makro o sprzedaży detalicznej za grudzień były dobre to optymizmu nie widać na giełdzie. Indeks WIG spadł w minionym tygodniu o 1%, ale jednak zwraca uwagę struktura tego spadku – na dużym minusie (1,7%) był WIG20, natomiast spółki średnie zyskały 0,3%, a spółki małe nawet 1,2%. Pewna doza optymizmu i zakupy akcji przez krajowe OFE i fundusze inwestycyjne mogą tłumaczyć przewagę tego segmentu rynku. Natomiast w WIG20 problemem było to, że spadki koncentrowały się na spółkach sporo ważących w indeksie – Allegro, CD Projekt, KGHM, PZU czy PKO BP. Natomiast na drugim biegunie były walory JSW, drożejące o ponad 13% dzięki obawom o cyklon w Australii i wzrostom cen węgla koksującego w Europie i Australii. Faktem jednak jest, że WIG20 ponownie zszedł poniżej bariery 2000 pkt, technicznie negując wcześniejszy sygnał kupna.

Po EBC przychodzi czas na FOMC. W tym tygodniu, w środę, zakończy się posiedzenie FOMC. Oczekiwany jest brak zmian parametrów polityki pieniężnej i utrzymanie gołębiego nastawienia, zwłaszcza że nie będzie to posiedzenie, na którym poznamy nowe projekcje makro. Poza tym w przekroju całego tygodnia ważny jest opublikowany już, nieco słabszy od oczekiwań, indeks Ifo z Niemiec, a w dalszej części tygodnia warto skupić się na całej serii odczytów z USA – dynamice zamówień na dobra trwałe, kilku indeksom koniunktury, a przede wszystkim na czwartkowym odczycie wstępnym dynamiki PKB za IV kw. oraz piątkowemu indeksowi Chicago PMI. Mocne PMI z zeszłego tygodnia sugerują także potencjalnie pozytywną niespodziankę w tym odczycie.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry