26-07-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 25 lipca 2022 r.

Podsumowanie tygodnia


Wakacje 2022 to zdecydowanie nie jest spokojny okres na giełdach. Po tym jak wcześniej rynek rozgrywał możliwość mniej jastrzębiego podejścia Fed do polityki pieniężnej, tak w zeszłym tygodniu już to się zmieniło. Inflacja CPI za czerwiec z USA na poziomie 9,1% istotnie przebiła konsensus oczekiwań na poziomie 8,8%. Odpływ z aktywów ryzykownych było widać na eurodolarze, który pierwszy raz od 20 lat był poniżej poziomu parytetu. Na Wall Street też dominowały spadki, ale jednak indeks S&P500 spadł tylko o 1,5%, czyli jednak paniki nie było, a sam indeks jest kilka procent poniżej czerwcowego dołka. Podobnie w Europie Zachodniej – obawy o recesję czy kryzys energetyczny ciążyły DAX-owi, ale prowadziło to do spadku tylko o 1,3%.

Na tej mapie usytuowanie Polski wygląda bardzo źle. Premia od aktywów ryzykownych dla inwestorów jest teraz najwyraźniej znacznie większa niż w spokojnym okresie. Kwestia złego postrzegania praworządności w Polsce ma jakieś znaczenie, ale na pewno nie kluczowe, chociaż opóźnianie KPO to teraz wydaje się najgorsze, co dla giełd można zrobić. Natomiast kwestia tego, że jednak podatki od zysków nadzwyczajnych miałyby być nakładane na spółki Skarbu Państwa to już, obok ogólnie złych nastrojów rynkowych, główna podstawa do potężnej przeceny na GPW. Najbardziej nią dotknięty został WIG20, zdominowany właśnie przez spółki państwowe. Materializujące się ryzyka związane z pomocą kredytobiorcom, groźba dodatkowych podatków za zbyt niskie depozyty oraz obawy recesyjne (duże ryzyko technicznej recesji w II połowie roku) to czynniki dobijające kursy banków – z reguły traciły one po kilka procent, ale niechlubnym liderem był mBank ze spadkiem o prawie 18%. Spadki cen miedzi uderzyły w KGHM, a do tego ryzyko podatkowe okazało się wystarczające, aby mocno przecenić petrochemię, mimo niskich wycen względem oczekiwanych zysków. Spadki mWIG40 i sWIG80 nie przekraczały 3% i to można uznać za realny wymiar kary rynku bez efektu politycznego. WIG spadł o 5,5%, z nawiązką wymazując wcześniejszy wzrost i przełamując minima z czerwca i początku lipca.

W tym tygodniu z publikacji makro na pewno warto zwrócić uwagę na poziom inflacji konsumenckiej w strefie euro za czerwiec, szczególnie, że w tym tygodniu też, w czwartek, o stopach procentowych decydować będzie EBC. Konsensus zakłada podwyżkę stóp o 25 pb. i co najmniej już tyle EBC zrobić powinien. Ciekawe zapowiada się konferencja po posiedzeniu i to, jak EBC będzie ważył argumenty – z jednej strony wysoka inflacja, z drugiej ryzyko recesji. Poza tym w czwartek też wyjaśnić ma się sprawa przesyłu gazu przez NS1 – czy zostanie wznowiona po remoncie. To ważne z punktu widzenia kondycji niemieckiego przemysłu, a więc i ważne dla całej Europy. W piątek natomiast ważnymi odczytami będą wstępne indeksy PMI dla usług i przemysłu z Niemiec, Francji, strefy euro i z USA.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry