31-05-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 24 maja 2021 r.

Podsumowanie tygodnia


Miniony tydzień mógł zakończyć się większą korektą na rynkach giełdowych, ale w końcówce udało się przywrócić nieco optymizmu, w tym na amerykańskich spółkach technologicznych. W efekcie tego bilnas tygodnia na NASDAQ jest lekko na plus, natomiast S&P500 spadł o 0,43%, niepokoić jednak mogą chińskie działania wymierzone w tamtejszych gigantów technologicznych. Dodatkowo też rząd chiński stara się regulować ceny surowców, aby zapobiegać ich nadmiernemu wzrostowi, co uderza w spółki surowcowe. W dłuższym terminie jednak takie działania mogą doprowadzić do spadku inflacji, a przejściowość wysokiej inflacji byłaby wodą na młyn dla największych banków centralnych. W takich okolicznościach też powrót do łask mogłyby zaliczyć spółki technologiczne. Zwraca też uwagę mocna wyprzedaż kryptowalut. Można zadać sobie pytanie, czy proby regulacji krypto pieniądza zakończą nieskrępowane spekulacyjne wzrosty na tych aktywach.

Na tle USA i Europy Zachodniej (CAC40 i DAX zamknęły się blisko neutralnych poziomów) zachowanie giełdy warszawskiej wyróżniło się mocno na plus. WIG poszedł do góry o 2,23%, a szerokość rynku była więcej niż zadowalająca. Najwięcej, bo o 3%, rosły średnie spółki, napędzane sektorem bankowym, przemysłem i deweloperką. WIG20 zyskiwał 2,21%. Tu ciężarem były spółki surowcowe, tracące w takt ruchu na metalach przemysłowych. Kiepsko też wyglądał sektor energetyczny, przede wszystkim PGE, po decyzji TSUE o konieczności natychmiastowego wstrzymania wydobycia w kopalni Turów ze względu na rozpatrywanie czeskiej skargi środowiskowej. Natomiast więcej było pozytywnych akcentów ze strony spółek – nieco odżył gaming, ale przede wszystkim inwestorzy przypomnieli sobie o Allegro (+9,66%), wspieranego przez dobre wyniki InPostu. Ponownie w natarciu był też sektor bankowy, na czele z rosnącym o 13% Santanderem. Pozytywnego obrazu rynku dopełniły małe spółki ze wzrostem o 1,58%, które zdecydowanie utrzymują rolę tegorocznego lidera wzrostów.

Ten tydzień rozpoczyna się od ważnych danych makro z Polski – dynamik produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Wzrosty o grubo ponad 40% r/r produkcji i 26% dla sprzedaży detalicznej mogą robić wrażenie, ale to odczyty z grubsza zgodne z konsensusem. Kwiecień zeszłego roku był miesiącej mocnego lockdownu i spadku tych wskaźników. W dalszej części tygodnia rynek koncentrować się będzie na wskaźnikach koniunktury z USA, na czele z piątkowym odczytem indeksu Chicago PMI. Nie zabraknie też sporej dawki wypowiedzi bankierów z Fed.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry