23-04-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 23 kwietnia 2019 r.

Podsumowanie tygodnia


Tydzień przedświąteczny obfitował w dużą ilość danych makro, z których jednak przebijał się pozytywny obraz. W USA odczyty są na solidnym poziomie, ale mimo wszystko presja ze strony Białego Domu na prowadzenie przez Fed luźnej polityki pieniężnej narasta. Akurat teraz ma ona podatny grunt, bo zarówno Fed, jak i EBC odchodzą od wcześniejszych jastrzębich sygnałów, a pomaga w tym brak presji inflacyjnej na horyzoncie. W USA sezon wyników impetu nabierze dopiero w tym tygodniu, ale jeśli tylko nie dostarczy on pretekstu do realizacji zysków, indeksy przy Wall Street powinny utrzymać wzrostową tendencję. W zeszłym tygodniu zmiany tychże indeksów były niewielkie, ale co ważne – utrzymują się one blisko historycznych szczytów. Więcej optymizmu widoczne było na parkietach Europy Zachodniej – CAC40 wzrósł o 1,41%, a DAX aż o 1,85%, i to mimo kolejnego słabego odczytu indeksów PMI. Natomiast wyraźnie pomagały chińskie dane, gdzie cała seria – PKB, sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa – zaskoczyły pozytywnie. Stymulacja fiskalna w Państwie Środka działa, a rynek liczy nie tylko na przełożenie się kondycji chińskiej gospodarki na sytuację w Niemczech, ale też na stopniowe wypracowywanie konsensu w relacjach handlowych USA-Chiny. W związku z tym sytuacja na DAX zdaje się dyskontować lepsze oczekiwania co do przyszłości, a obecne słabe dane były już w cenach.

GPW akurat optymizm średnio się udzielił, i to pomimo kolejnych dobrych danych o produkcji przemysłowej. Wzrosła ona w marcu o 5,6% r/r, zaskakując trzeci miesiąc z rzędu. Konsensus prognoz kształtował się na poziomie tylko 4,4%. To najlepsza seria odczytów polskiego przemysłu od 2011 r. Co prawda dziś rozczarowała sprzedaż detaliczna, rosnąc o 3,1% r/r, ale tutaj widoczny był efekt dni roboczych i bazy związanej z ruchomymi Świętami Wielkanocnymi. Indeks WIG w zeszłym tygodniu spadł o 0,1%. Najmniejszy spadek zaliczył WIG20, zniżkując symbolicznie o 0,06%, natomiast nieco gorzej wypadł mWIG40 (-0,27%) oraz sWIG80 (-0,53%). Tym razem w defensywie był CD Projekt, zniżkujący o 3,12%. Jest to kontynuacja korekty, ale pozytywnie można odczytywać obronę w cenach zamknięcia wsparcia na 200 PLN. Po informacji o braku dywidendy słabo też zachowywał się KGHM (-3,16%). Na drugim biegunie była zdołowana wcześniej energetyka. Dobry okres miał także sektor finansowy, na czele z Pekao (+2,32%) oraz PZU (2,01%).

W bieżącym tygodniu handel wraca już do normalności, ale danych makro nie będzie za dużo. Na pewno interesujący może być odczyt indeksu Ifo z Niemiec (środa) – ostatnio nie potwierdził on załamania w przemyśle sygnalizowanego przez PMI, jeżeli teraz też nie spadnie, będzie to pozytywny sygnał. Poza tym najważniejszym dniem będzie piątek, kiedy to na rynek spłynie wstępny odczyt dynamiki annualizowanej amerykańskiego PKB za I kw. 2019 r.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry