01-03-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 22 lutego 2021 r.

Podsumowanie tygodnia


Nastroje na giełdach w ubiegłym tygodniu były mieszane i ciężko z ich przebiegu wysnuć jakieś konstruktywne wnioski. DAX nieco zniżkował, z kolei CAC40 skończył tydzień z ponadprocentowym plusem. W USA miała miejsce korekta, płytsza na indeksie S&P500, natomiast nieco głębsza na technologii. Tłumaczyć ten fakt mogą wciąż rosnące ceny surowców (szczególnie metali przemysłowych), które napędzają kursy spółek z branż przemysłowych i wydobywczych. Natomiast po drugiej stronie są rosnące rentowności amerykańskiego długu i obawa o wzrost inflacji (ceny surowców jeszcze to napędzają). Co prawda z minutek FOMC wynika, że amerykańska gospodarka jest daleka od stanu równowagi, a inflacja nie jest problemem, ale patrząc na pakiety fiskalne i ceny surowców, może ona stać się takowym. Coraz bliżej jest też zatwierdzenia pakietu fiskalnego wartości 1,9 bln USD, co jest teoretycznie pozytywnym, ale już od dawna dyskontowanym czynnikiem. Może zatem trafić się klasyczne rozegranie sprzedaży faktów.

W Warszawie tydzień był, szczególnie na tle innych parkietów, całkiem udany, jednak nastąpiła zamiana miejscami indeksów – najmocniejszy był WIG20 ze wzrostem o 2,5%. Podobny zanotował mWIG40, natomiast małe spółki (najmocniejsze od początku roku) tym razem odpoczywały – sWIG80 niemal nie zmienił swojej wartości. Głównym sprawcą odbicia był sektor bankowy, mający duży udział w WIG20. Banki rosły na fali przekonania, że NBP i KNF nie pozwolą na kryzys w sektorze i sprawa frankowa zostanie rozwiązana względnie po myśli banków. Dzięki rosnącej do rekordowych poziomów miedzi blisko 10% wzrostu zanotował KGHM. Natomiast oddalające się widmo transformacji energetycznej ciążyło notowaniom PGE i Taoronu. Mocnej, ponad 5-procentowej przeceny doświadczyły też akcje sieci sklepów Dino. To może być pokłosie realokacji kapitału w co bardziej gorące sektory – w zeszłym tygodniu takim niewątpliwie były banki.

Ten tydzień rozpoczyna się od panowania czerwieni, a w opanowaniu podaży nie pomaga nawet dobry indeks Ifo z Niemiec. W dalszej części tygodnia z danych makro warto zwrócić uwagę na indeksy koniunktury sektora przemysłu i nieruchomości z USA, raport uniwersytetu Michigan, a także indeks Chicago PMI. Sporo jest też zaplanowanych wystąpień członków FOMC, a w momencie gdy rynek zaczyna obawiać się zmiany nastawienia Rezerwy Federalnej, ze szczególną uwagą powinien wsłuchiwać się w te wypowiedzi. Z takowych najważniejszymi będą prezentacje raportu półrocznego nt. realizacji polityki monetarnej, najpierw przed Komisją Bankową Senatu USA, a dzień później przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry