03-12-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 22 listopada 2021 r.

Podsumowanie tygodnia


W minionym tygodniu na głównych światowych parkietach dostrzegalne stało się ryzyko związane z niepewnością co do perspektyw wzrostu gospodarczego oraz rozwoju pandemii koronawirusa. Czwarta fala rozkręca się, a skutkiem tego jest ogłoszony już od tego tygodnia (ogłoszony w piątek) lockdown w Austrii na co najmniej 10 dni, z możliwością rozszerzenia tych ograniczeń o kolejne 10 dni. Takiego rozwiązania nie wyklucza też rząd niemiecki. Łatwo się domyślać, że reakcja rynku giełdowego jest daleko szersza i dyskontuje on też wprowadzenie szerokich lockdownów w innych największych europejskich gospodarkach. Mimo to jednak dzięki stosunkowo udanej pierwszej części tygodnia, indeksy w Niemczech czy Francji wyszły na minimalne plusy. Dobrze zachował się tez S&P500, rosnący o 0,32%. Zdecydowanym zwycięzcą był jednak NASDAQ, rosnący o 1,24%. Technologiczne spółki są bardziej odporne na wpływ pandemii, a także zawirowania na rynku surowców.

Mizernie, a nawet bardzo mizernie na tym tle wyglądało zachowanie GPW i to rozczarowanie ciągnie się już drugi tydzień. Tym razem jednak było naprawdę fatalnie – indeks WIG spadł o 4,35%, a jedynie nieco mniejszy spadek (o niecałe 3%) zaliczyły małe spółki. Wszystko co bardziej płynne taniało. Z jednej strony mamy wciąż wysoką dynamikę zachorowań i informacje o lockdownach, na czym straciły w piątek chociażby sprzedające obuwie i odzież LPP i CCC. Energetyka ulega korekcie z powodu dalszego odsuwania się w czasie procesu spin offu aktywów węglowych. Banki tym razem ucierpiały przez umacniającego się franka i obawy związane z ryzykiem kredytów frankowych. Dotykać je też może brak przewidywalności polityki pieniężnej obecnej RPP. Potężnej przecenie uległ sektor surowcowy – KGHM stracił ponad 10% przy nieadekwatnym ruchu na miedzi, natomiast JSW aż 12%. Tu jednak wymiar kary jest adekwatny w stosunku do obniżenia planu wydobycia węgla w JSW na ten rok i kolejne. Próby administracyjnego regulowania cen paliw odcisnęły swoje piętno na rafineriach – Lotos stracił ponad 15%, a Orlen prawie 10%. Na uwagę zasługuje zachowanie sektora telekomunikacyjnego – typowo defensywny zyskał jako względnie bezpieczny. Minimalnie w górę poszły też notowania Dino, które nawet w środowisku pandemicznym może szybko się rozwijać.

Ten tydzień płynnościowo będzie ograniczony ze względu na czwartkowe Święto Dziękczynienia w USA, a także późniejszą piątkową krótszą sesję. Z danych makro warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wstępne indeksy PMI dla sektora przemysłu i usług z głównych gospodarek strefy euro (Francja, Niemcy), a także analogiczne odczyty dla USA. Z tego kraju istotne będą też wstępne dynamiki zamówień na dobra trwałe, a także rewizja PKB za III kw. Warto też zwrócić uwagę na środową publikację protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC, rzucającego nieco światła na ostatnią dyskusję członków FOMC. Z Polski opublikowane będą jeszcze dynamiki sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej, a póki co poznaliśmy wartość produkcji przemysłowej za październik. Wzrosła ona w ujęciu rocznym o 7,8% wobec prognozy na poziomie 5,4%, ale nie poprawiło to nastrojów na GPW.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry