05-12-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 21 listopada 2022 r.

Podsumowanie tygodnia



Miniony tydzień przyniósł lekką korektę na Wall Street, ale w Europie jednak przeważały wzrosty. Mimo zmasowanych ataków rakietowych na Ukrainę nie obserwowano większego wzrostu awersji do ryzyka na parkietach Europy Zachodniej. Pomogły w tym kolejne słabsze dane o inflacji w USA – tym razem niższa od oczekiwań okazała się inflacja cen producentów. W zestawieniu z niższą inflacją CPI tworzyło to dobry klimat pod wzrosty. Jednak teraz do głosu mogą powoli dochodzić fakty ograniczające optymizm – problem pandemiczny w Chinach czy jastrzębie komentarze ze strony członków władz Fed.

Właśnie jeśli chodzi o jastrzębiość Fedu to w zeszłym tygodniu Mary Daly mówiła o tym, że nie ma na razie mowy o pauzie w cyklu podwyżek stóp procentowych, z kolei J. Bullard widzi docelowo główną stopę w przedziale 5-7%, dając do zrozumienia, że dolny poziom wyceniany w tym momencie przez rynek to absolutne minimum. Rynek jednak widzi październikowe dane i wie, że Bullard to zdeklarowany jastrząb, przełożenie więc na ceny akcji nie było duże. Po wcześniejszych dużych wzrostach, indeks S&P500 stracił 0,7%, z kolei NASDAQ stracił 1,6%.

Wciąż relatywnie mocna jest GPW, nawet biorąc pod uwagę tragiczny wypadek pod Hrubieszowem i ryzyko zaostrzenia sytuacji na wschodniej granicy Polski. Z ulgą przyjęto jednak wyjaśnienie sytuacji i brak uruchomienia artykułu 4 NATO. WIG zyskał 0,9%, napędzany przede wszystkim dużymi spółkami. Zwraca jednak uwagę fakt na duże rozwarstwienie pośród spółek z WIG20 – najmocniej, bo o 13%, zyskało Pepco dzięki informacji o włączeniu w skład indeksu MSCI Poland z końcem listopada, która to informacja była sporym zaskoczeniem. Odbicie zanotowało PGE, natomiast Dino kontynuowało marż w kierunku maksimów, rosnąc o 4,1%. Mocna przecena (realizacja zysków?) dotknęła Allegro (-6%), słabo zachowywały się też spółki surowcowe – KGHM i JSW ze względu na spadki cen miedzi i węgla koksowego.

W bieżącym tygodniu na pewno warto zwrócić uwagę na wstępne wartości indeksów PMI dla usług i przemysłu z Niemiec, Francji, strefy euro oraz z USA. Zza Oceanu jednak najważniejsze będą raczej kolejne komentarze członków FOMC, już po pełni danych o inflacji CPI i PPI za październik, a w dalszej kolejności dopiero protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. Z Niemiec najważniejszą publikacją będzie indeks Instytutu Ifo. Natomiast na GPW wpływ mogą mieć publikowane przez GUS dane o produkcji przemysłowej, produkcji budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej za październik z Polski.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry