21-11-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 21 listopada 2016 r.

Podsumowanie


Na rynku akcji emocje związane z wyborem Donalda Trumpa na prezydenta USA wyraźnie opadły. Tym niemniej, większość najważniejszych indeksów giełdowych zakończyło ubiegły tydzień w kolorze zielonym. W Stanach, NASDAQ wzrósł o 1,6%, S&P500 o 0,8%, a DJI o 0,1%. W Europie, brytyjski FTSE250 umocnił się o 1,2%, francuski CAC40 wzrósł o 0,3%, podczas gdy niemiecki DAX stracił symboliczne 0,03%. Znacznie więcej działo się na rynku długu oraz rynku walutowym. Wzrost awersji do ryzyka przyczynił się do wyprzedaży obligacji skarbowych na rynku globalnym. Ponadto, Janet Yellen w swoim przemówieniu przed Kongresem utwierdziła oczekiwania inwestorów co do podwyżki stóp procentowych. Wszystko wskazuje na to, że w grudniu Fed zaostrzy politykę monetarną. W efekcie dolar znacząco aprecjonował względem pozostałych walut, zwłaszcza wobec walut emerging markets (w tym złotego). Po raz kolejny w tle pozostały dane makroekonomiczne. Część odczytów ze Stanów tym razem zawiodła m.in. dynamika produkcji przemysłowej (-0,9% rdr) oraz indeks Fed z Filadelfii (7,6 pkt). Niniejsze wielkości okazały się niższe od prognoz. Z drugiej strony, tempo wzrostu sprzedaży detalicznej wyniosło 0,8% rdr wobec oczekiwań na poziomie 0,6%. Inwestorzy poznali także wzrost PKB w trzecim kwartale 2016 r. dla strefy euro. Wynik na poziomie 1,6% był zgodny z konsensusem rynkowym.

W przeciwieństwie do najważniejszych rynków giełdowych polski parkiet został zdominowany przez kolor czerwony. W skali całego tygodnia, WIG20 stracił 1,6%, mWIG40 0,7%, a sWIG80 1,5%. Niesprzyjający sentyment rynkowy był nie tylko efektem nastrojów globalnych, ale również czynników wewnętrznych. Przede wszystkim zawiodły najnowsze dane ekonomiczne. Wzrost PKB w trzecim kwartale 2016 r. wyniósł 2,5% rdr wobec prognozy na poziomie 2,9%. To najniższy odczyt od 3 lat. Natomiast wskaźnik CPI wzrósł z -0,5% rdr do -0,2% rdr. Co więcej, po raz kolejny decyzje polityków okazały się ciężarem dla GPW w Warszawie. Sejm przyjął ustawę o obniżeniu wieku emerytalnego. Reforma jest sprzeczna z trendami demograficznymi i w długim terminie negatywnie wpłynie na kondycję polskiej gospodarki. Ponadto, w debacie publicznej ponownie pojawiła się kwestia dotycząca likwidacji OFE.

W obecnym tygodniu na szczególną uwagę zasługują liczne odczyty danych makroekonomicznych ze strefy euro oraz Stanów. Inwestorzy poznają także kolejną porcję danych z Polski m.in. dynamikę produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, inflację PPI oraz stopę bezrobocia. Na uwagę zasługują również publikacje protokołów z ostatniego posiedzenia RPP oraz FOMC. Warto pamiętać, że w czwartek amerykańskie giełdy będą zamknięte (Święto Dziękczynienia), natomiast w piątek będą otwarte znacznie krócej (,,Czarny Piątek”).

Analiza techniczna




Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Układ techniczny wydawał się sprzyjać indeksowi największych polskich spółek. Niemniej jednak, ta forma analizy nie może być skuteczna, jeżeli po raz kolejny to polityka decyduje o sentymencie rynkowym. W efekcie zdominowany przez sprzedających WIG20 zakończył tydzień na poziomie 1725 pkt. Oscylator RSI dynamicznie zniżkował, lecz pozostał neutralny. Najbliższe wsparcie stanowi poziom 1705 pkt. Jego przełamanie będzie sygnałem do dalszych spadków w kierunku tegorocznego dołka (1641 pkt). Z drugiej strony, rynek może powrócić do stanu wyjściowego tj. dalszej konsolidacji.



Wykres 2. Integer w interwale dziennym. Źródło: Stooq

W minionym tygodniu wiele powodów do radości mieli akcjonariusze Integera. W skali całego tygodnia, cena akcji tej spółki wzrosła o 10,8%, co na tle całego rynku jest wynikiem zasługującym na wyróżnienie. Po bardzo dynamicznych spadkach kurs wydaje się odbijać od dna, toteż cena akcji znajduje się w krótkoterminowym trendzie wzrostowym. Na uwagę zasługuje również podwyższony wolumen obrotów. Mimo wszystko opór na poziomie 38 zł skutecznie zatrzymuje dalsze wzrosty. Ewentualne spadki mogą okazać się potwierdzeniem utworzenia formacji podwójnego szczytu - wyraźnego sygnału sprzedaży.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry