18-03-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 18 marca 2019 r.

Podsumowanie tygodnia


Nastroje inwestorów uległy w ubiegłym tygodniu wyraźnej poprawie. Próżno szukać jakiegoś twardego uzasadnienia tych wzrostów w twardych danych makro. Wręcz przeciwnie, te były mieszane. Dodatkowo niepokój mogło budzić brexitowe zamieszanie, ale akurat tutaj odroczenie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE może być przyjmowane z ulgą, bo daje to dużo czasu na wypracowanie jakiegoś modelu. Rynek jednak wierzy w łagodne nastawienie banków centralnych. Na początku miesiąca potwierdził to EBC, teraz oczekuje się, że po słabych payrollach za luty, Fed też będzie powściągliwy. Optymistycznie podchodzi się tez do chińsko-amerykańskich negocjacji handlowych, które powinny wchodzić już w decydującą fazę, aczkolwiek konkretów dalej brak. Rynek lubi żyć nadzieją, zatem brak konkretów to nawet dobra wiadomość. Dodatkowo też Chiny starają się wspomagać swoją gospodarkę, serwując pakiet fiskalny i monetarny.

Indeks S&P500 zyskał 2,9%, powracając powyżej poziomu 2800 pkt. Warty zanotowania jest też fakt powrotu indeksu zmienności (zwanego też indeksem strachu) do poziomów z 2017 r., a więc okresu spokojnej hossy. W ślad za dobrymi nastrojami w USA szły giełdy europejskie – DAX zyskał 2%, a CAC40 poszedł w górę aż o 3,3%. Niezbyt mocno odstawał od tego rodzimy parkiet. Największe spółki zyskały 2,14%, a średnie wyglądały jeszcze lepiej – indeks mWIG40 zyskał 2,91%. Gorzej było na szerokim rynku – sWIG80 urósł tylko o 1%. WIG20 odbił od wsparcia na poziomie 2300 pkt, ale aby mówić o kontynuacji krótkoterminowego trendu wzrostowego, musi uporać się z oporem w okolicach poziomu 2400 pkt. Dalej w defensywie była energetyka, a zwłaszcza PGE po przedstawieniu przez spółkę niezbyt pozytywnej perspektywy na ten rok. Po drugiej stronie rynku, dzięki solidnym wynikom, znalazło się PZU, rosnące o prawie 3%. Natomiast najlepiej prezentowały się Cyfrowy Polsat (+8,4%), ogłaszający hojną politykę dywidendową, oraz CCC (+6,4%), prezentujące co prawda średnie wyniki, ale pozytywnie została odebrana zapowiedź odroczenie IPO e-obuwie.

W bieżącym tygodniu z danych makro przede wszystkim warto zwrócić uwagę na piątkową publikację wstępnych wartości indeksów PMI dla sektora przemysłu i usług z Francji, Niemiec, strefy euro, a także z USA. Z lokalnego rynku na pewno istotne będą dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Kluczowym punktem tygodnia będzie jednak środowe posiedzenie FOMC, wraz z konferencją oraz publikacją nowych projekcji makroekonomicznych.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry