17-05-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 17 maja 2021 r.

Podsumowanie tygodnia


Miniony tydzień obfitował w zmienne nastroje, ale znakiem mijającej pandemii jest to, że tym razem to właśnie dane makro były w centrum uwagi, a nie informacje o zachorowaniach czy postępach szczepień. Przede wszystkim obawy rynku budzi rosnąca inflacja konsumencka i producencka w USA. Fed pozostaje gołębi w swoim nastawieniu, ale w wypowiedziach po publikacji danych o inflacji dało się zauważyć zaskoczenie, ale cały czas podtrzymywano, że trzeba patrzeć na kolejne odczyty, bo Fed będzie reagował dopiero na wyraźny trend wzrostu inflacji. I tak zresztą komunikowal też wcześniej. Niemniej, rynek, szczególnie w USA, reagował przeceną, już dyskontując zacieśnianie polityki pieniężnej. Szczególnie było to widać na spółkach technologicznych będących beneficjentami pandemii. Dopiero końcówka tygodnia i słabsze dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej pozwoliły na skorygowanie spadku. Indeksom w USA jednak i tak nie udało się wyjść na plus. S&P500 stracił 1,4%, a NASDAQ zniżkował o 2,34%. W Europie nastroje były zbliżone do neutralnych.

Na tym tle Warszawa wyglądała całkiem dobrze. WIG wzrósł o 0,21%, tym razem napędzany aprecjacją średnich spółek o 1,1%, a przede wszystkim wzrostem małych spółek o 1,71%. Wcześniej były one nieco zapomniane, ale wychodzenie z pandemii sprzyja wielu branżom, a wśród małych spółek sporo ma jeszcze wciąż atrakcyjne wskaźniki. Tym razem w lekkiej defensywie był WIG20, tracący 0,22%. Korekta dotyczyła głównie sektora surowcowego (sporo traciły JSW, KGHM), natomiast spadki Lotosu i PGNiG wywołane zostały szczegółami dotyczącymi fuzji z Orlenem. Fuzja ma się odbyć przez wymianę akcji, a co do ustalenia parytetu akcjonariusze PGNiG nie będą mieli wiele do powiedzenia ze względu na wystarczający udział SP w akcjonariacie spółki. Natomiast akcjonariusze Lotosu mogli liczyć na wezwanie. Najbardziej korzystna, ze względu na brak kasowego wydatku na akwizycję, fuzja jest dla Orlenu i jego notowania rosły o 9,2%. O prawie 4% zniżkowały walory PKO BP ze względu na rezygnację prezesa Jagiełly, dobrze odbieranego przez rynek. Zyski notowała część detaliczna – CCC czy Dino.

Po słabszych danych makro z USA opublikowanych w piątek, uwaga inwestorów będzie w tym tygodniu skupiona na ich interpretacji przez Fed – a okazji do tego nie zabraknie, bowiem przewidziany jest szereg publicznych wystąpień członków władz Rezerwy Federalnej. Do tego jeszcze w środę opublikowany zostanie protokół z posiedzenia FOMC, ale opis dyskusji będzie już dosyć historyczny (w świetle danych o inflacji i słabszych danych o produkcji, sprzedaży detalicznej i z rynku pracy). Kluczowe jest to, jak Fed będzie balansował między rosnącą inflacją a symptomami kruchości odbicia gospodarczego. Z typowych danych makro warto zwrócić uwagę na indeksy Fed z Filadelfii i zaufania konsumentów w USA, a ze strefy euro na piątkowe wstępne indeksy PMI dla sektora usług i przemysłu dla Niemiec, Francji i całej strefy euro.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry