16-03-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 16 marca 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


Tak fatalnego tygodnia na giełdach nie doświadczył nawet Warren Buffet przez 89 lat swojego życia. A przecież polska giełda zachowuje się dużo gorzej niż amerykańska. Nagłe rozprzestrzenianie się koronawirusa po krajach rozwiniętych wywołało panikę sprzedaży akcji. Inwestorzy boją się wstrzymania procesów gospodarczych na kilka tygodni, co przecież miało miejsce w części Chin. Amerykański indeks S&P500 stracił w tydzień 8,8%, niemiecki DAX 20,0%, polski WIG 21,7%. Zgodnie traciły w Warszawie spółki duże – WIG20 spadł o22,6%, średnia – mWIG40 o 20,1%, i mniejsze – sWIG80 o 18,9%. Indeks rynków rozwijających się MSCI Emerging Markets zanotował „zaledwie” minus 11,9%, w czym duża zasługa Chin, których gospodarka już wraca do poprzedniego stanu po opanowaniu epidemii.

Wszystkie spółki z WIG20 doznały dwucyfrowych spadków, przy czym tylko jedna straciła ponad 40%. Kurs CCC spadł o 47,5%, gdyż spółkę wyjątkowo mocno dotyka spadek odwiedzin klientów w sklepach stacjonarnych, przy dotychczasowych problemach – napiętym bilansie i ciepłej zimie. Stosunkowo najbardziej odporne są spółki paliwowe, których biznes ratują nieco silne spadki cen ropy naftowej, co pozwoli nieco podwyższyć marże. W efekcie Lotos stracił „jedynie” 13,7%, a PKN 15,9%. Nieźle także zachował się kurs CD Projekt, który spadł o 16,8%, gdyż zamknięcie ludzi w domach może nawet zwiększyć sprzedaż gier komputerowych. Spółki z mWIG40 także wszystkie na czerwono, spadały nawet objęte wezwaniem Energa i Orbis. Najmocniej tracił Mabion, bo o 51,6%, gdyż na obecną stutuację nakłada się brak rejestracji głównego produktu spółki w Europejskiej Agencji Leków i prawdopodobna konieczność emisji akcji, której obecna sytuacja rynkowa bardzo nie sprzyja.

W tych czasach inwestorzy zupełnie nie patrzą na publikacje dotyczące historycznych danych ekonomicznych. Są one już bardzo nieaktualne, gdyż w marcu i kwietniu zobaczymy na pewno bardzo złe raporty. Najistotniejsze w tym momencie są skala i zasady spodziewanych stymulacji monetarnych i fiskalnych. Ich rozmiar prawdopodobnie przewyższy to co widzieliśmy po Wielkim Kryzysie Finansowym 2008 r. Jeśli banki centralne i rządy nie sprostają sytuacji, recesja gospodarcza w wielu krajach jest bardzo prawdopodobna.Nadzwyczajna decyzja amerykańskiego Fedu z niedzieli o ścięciu stóp procentowych do zera i ogromnego zwiększenia skupu obligacji skarbowych i hipotecznych to tylko pierwszy krok w tym kierunku.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry