16-12-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 16 grudnia 2019 r.

Podsumowanie tygodnia


Świąteczny łagodny nastrój najwyraźniej udzielił się decydentom w USA i Chinach, dzięki czemu od dawna zapowiadana i odwlekana faza pierwsza porozumienia handlowego została zawarta. Cła na chińskie dobra wartości 120 miliardów dolarów zostaną zmniejszone z 15% na 7,5%, zaś zapowiadane nowe cła na produkty wartości 160 milliardów USD zostały anulowane. W zamian Chiny zobowiązały się do bliżej niewyjaśnionych zmian w regulacjach dotyczących własności intelektualnej, transferu technologii, rolnictwa, usług finansowych oraz kursów walutowych. Porozumienie zostało bardzo pozytywnie przyjęcte przez rynki. Główny amerykański indeks akcyjny S&P500 zakończył tydzień wzrostem o 0,7%, niemiecki DAX o 0,9%, francuski CAC40 o 0,8%, zaś indeks krajów rozwijających się MSCI Emerging Markets aż +3,6%.

Wzrosty mogłyby być jeszcze wyższe, ale w piątek okazało się, że amerykańska sprzedaż detaliczna w listopadzie w porównaniu do października zwiększyła się tylko o 0,2%, a spodziewano się 0,4%. Przypominamy, że to właśnie na sile amerykańskiego konsumenta opiera się aktualnie dobra opinia o koniunkturze światowej, wobec słabości przemysłu. Z kolei ze środowego posiedzenia FOMC popłynął przekaz, że amerykański bank centralny zamierza podnosić stopy procentowego dopiero w razie istotnie wyższej inflacji, co wydaje się mało prawdopodobne w najbliższych kwartałach. Mało kto też spodziewa się recesji w 2020 r. Wygrana konserwatystów w wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii także uspokoiła nastroje. Rynki finansowe kończą rok w dobrych nastrojach, co jednak może być fałszywym sygnałem. Przypomnijmy, że rok temu grudzień kończył się panicznymi spadkami na amerykańskich giełdach, które jednak okazały się znakomitą okazją do zakupu akcji, które potem zyskały w rok średnio prawie 30%.

W końcu także polska giełda dołączyła do globalnego optymizmu. WIG wzrósł o 1,3%, WIG20 o 1,6%, a mWIG40 o 0,2%. Wśród największych spółek wyróżnił się mBank, który zyskał 7,8%, oraz niektóre spółki skarbu państwa, odbijające po ostatnich spadkach, takie jak JSW, KGHM, PKN Orlen. Z drugiej strony fatalnie zachowuje się polska energetyka – Enea straciła 12,8%, Tauron 10,1%, PGE 3,7%. Głównym powodem było ogłoszenie strategii Enei, która zakłada ogromne inwestycje dla zachowania bieżącego poziomu zysków, a kwestia dywidend jest pominięta. Taki model funkcjonowania państwowych koncernów energetycznych zdecydowanie nie podoba się mniejszościowym akcjonariuszom. Jedynie kurs Energi jest stabilny, zakotwiczony przy cenie z wezwania PKN Orlen. Spektakularny 37-procentowy spadek zanotował Mabion, wskutek niespodziewanej decyzji europejskiej agencji medycznej o przedłużeniu procesu rejestracji głównego produktu tej spółki. mWIG40 zakończył tydzień na plusie głównie dzięki silnym wzrostom na odbijających po dłuższym trendzie spadkowym Forte (+13,1% w tydzień) oraz Budimeksie (+11,2%) oraz bijącym historyczne rekordy Ten Square Games (+11,9%).

W nadchodzącym tygodniu istotne mogą okazać się dane za listopad: we wtorek o rozpoczętych budowach domów i produkcji przemysłowej w USA, w środę inflacja konsumencka w strefie euro, w czwartek produkcja przemysłowa w Polsce, a w piątek polska sprzedaż detaliczna i Indeks Uniwersytetu Michigan za grudzień.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry