15-10-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 15 października 2018 r.

Podsumowanie


Czas korekty na rynkach kapitałowych ewidentnie nastał. Na ten moment jeszcze słychać sporo głosów uspokojenia, że jest to tylko korekta i faktycznie, wygląda na to, że sezon wyników spółek w USA za III kw. (pewnie znów bardzo dobrych, aczkolwiek oczekiwania są dosyć wyśrubowane) jeszcze podtrzyma indeksy, niemniej robi się coraz bardziej nerwowo. Fed jest na trajektorii podwyżek stóp procentowych, rentowności amerykańskich obligacji rosną coraz wyraźniej, chyba już trwalej przekraczając 3% na 10-latkach. W zeszłym tygodniu co prawda oczekiwań nie spełniła wrześniowa inflacja CPI w USA, ale bezpośrednie głosy po tych danych dalej wskazywały na jastrzębi ton Fed i potencjał podwyżek stóp procentowych powyżej stopy neutralnej. Do tego jeszcze nakładają się różne poboczne czynniki, jak wojna handlowa. Jednak to podwyżki stóp procentowych w USA są największym zagrożeniem dla hossy i w tym momencie sytuacja na rynku wygląda trochę tak, że inwestorzy chcą jeszcze maksymalnie dużo „wyciągnąć” z końcowej fazy hossy, ale jednocześnie poziom strachu jest coraz większy. Będzie to przejawiać się tym, że trend wzrostowy na Wall Street będzie coraz bardziej targany korektami. W to właśnie wpisuje się sytuacja z poprzedniego tygodnia.

Główne indeksy giełdowe za Oceanem, mimo odreagowania piątkowej, w przekroju całego tygodnia straciły po ok. 4%. W Europie było nawet gorzej, bowiem DAX i CAC40 straciły po 4,9%. Dodatkowo, wygrana CSU, ale jednak mało przekonująco, w wyborach w Bawarii oraz spory wokół kształtu Brexitu będą ciążyć indeksom. Na tym tle spadki w Warszawie wcale już tak źle nie wyglądały. WIG20 spadł o 3,43%, podobnie zachował się mWIG40. Pokiereszowane najmocniej przez umorzenia w funduszach małe spółki tym razem krwawiły najmniej – sWIG80 zniżkował o 1,95%. W piątek wieczorem dosyć zaskakująco agencja S&P podniosła rating Polski z BBB+ do A-, nadając mu perspektywę stabilną. Niespełna 3 lata temu w obawie przed nadmiernymi wydatkami rządu PiS i niestabilnością instytucjonalną, dosyć prewencyjnie ten rating obniżyła. Teraz niejako przyznała się do błędu, ale jednak dla GPW liczyć się będzie głównie sentyment globalny i to, jak głęboka będzie słabość rodzimych funduszy inwestycyjnych. Temat ratingu ważniejszy jest dla walut.

Nadchodzący tydzień będzie wyjątkowo bogaty w wydarzenia makroekonomiczne, w zasadzie każdego dnia będą pojawiały się nowe dane do wykorzystania w modelach ekonomicznych i spekulacjach na walutach. Dziś amerykańska sprzedaż detaliczna, we wtorek polskie dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniu oraz informacje o wynikach przemysłu w USA, w środę produkcja przemysłowa w Polsce i protokół z posiedzenia FOMC, w czwartek ilość nowych bezrobotnych w USA, w piątek wyniki polskiej sprzedaży detalicznej.


Analiza techniczna




Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Dla indeksu WIG20 to kolejny nieudany tydzień (spadek o 3,25%), przy czym teraz już konsekwencje techniczne mogą być naprawdę poważne. Na wykresie dziennym widać wyraźnie kształtującą się formację spadkową RGR, a jej potencjalny zasięg spadkowy wynosi prawie 200 pkt od poziomu 2200 pkt. Przełamana została linia szyi, a zatem jeśli popyt szybko nie wykona kontry, cena podąży w kierunku wsparcia na 2100 pkt. Jednak cały potencjał spadkowy formacji RGR może spowodować spadek aż do psychologicznej bariery 2000 pkt. Oscylator RSI potwierdza sygnał sprzedaży, jednocześnie daje jeszcze miejsce do spadku, gdyż nie jest w strefie wyprzedania.



Wykres 2. CDR w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Po raz kolejny na spółkę tygodnia wybieramy CD Projekt z racji bardzo ciekawej sytuacji na wykresie. W zeszłym tygodniu spółka ta spadła o prawie 11%, ale mogło być znacznie gorzej, bowiem w trakcie tygodnia kurs spadał poniżej 150 PLN, realizując równość fal spadkowych. W piątek nastąpiło wyraźniejsze odbicie, ale bez zwiększenia wolumenu. Niemniej, średnia 200-dniowa została naruszona, ale przekonująco obroniona. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze jednak przebicia oporu na 168 PLN (wcześniejszy dołek), wtedy korekta mogłaby się przerodzić w większe odbicie, nawet do oporu w okolicach 200 PLN. Póki co jednak wciąż jeszcze sytuacja techniczna CD Projektu pozostaje niepewna.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry