15-06-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 15 czerwca 2015 r.

Podsumowanie tygodnia


Za nami kolejny niezbyt udany tydzień na warszawskiej GPW. Chociaż na indeksie największych spółek WIG20 spadki wyniosły zaledwie 0,3%, to niepokojąco zachowywały się małe i średnie spółki, wcześniej pokazujące swoją siłę. mWIG40 spadł o 1,2%, a sWIG80 zniżkował aż o 2,3%, przełamując wsparcie na poziomie 13 500 pkt. W efekcie szeroki indeks WIG stracił na wartości 0,6%. Nastroje globalne lepiej oddawał WIG20, którego skala spadku podobna jest do zmian parkietów Zachodniej Europy. Sąsiedni DAX nie zmienił swojej wartości, z kolei CAC40 spadł o 0,4%. Przy tym bardzo słabe było zakończenie tygodnia, bowiem w piątek na wielu rynkach, w tym Wall Street, dominowały spadki rzędu 1%. Patrząc sektorowo to na GPW negatywnie należy wyróżnić górnictwo, tym razem z Bogdanką na czele. Ograniczanie produkcji, wydatków inwestycyjnych i dywidendy nie spodobało się inwestorom, w efekcie czego spółka potaniała aż o 23,2%. Ta prywatna, dobrze zarządzana kopalnia, musi radzić sobie z nierynkową konkurencją w postaci dużej podaży węgla z dotowanej przez państwo Kompanii Węglowej. 

W kalendarium makro nie było zbyt wielu informacji, ale za to pierwsze skrzypce dalej grała Grecja. Początkowo informacje płynące z obozu negocjacyjnego nie były takie złe – informowano nawet o zbliżeniu stanowisk i wzajemnych rozmowach między kanclerz Merkel a premierem Tsiprasem. W końcówce tygodnia jednak od stołu negocjacyjnego, ze względu na mało kompromisowe stanowisko Grecji, odstąpili przedstawiciele MFW, a na rynku pojawiły się plotki, że Niemcy przygotowują się na najgorszy scenariusz. Weekendowe rozmowy, już bez przedstawicieli MFW, także zakończyły się fiaskiem, a KE określa rozbieżności stanowisk jako znaczne. Kolejne rozmowy toczyć się będą w ramach Eurogrupy (spotkanie ministrów finansów państw strefy euro), które odbędzie się w czwartek. Chociaż oficjele wyrażają nadzieje na wypracowanie porozumienia, raczej należy spodziewać się przeciągania negocjacji do 30 czerwca, czyli daty spłaty zobowiązań do MFW. Patrząc na dotychczasowe postępy, trudno być optymistą, ale jednak racjonalnym posunięciem ze strony Greków byłoby wreszcie przystać na kompromis, bowiem w wakacje zapadają im kolejne transze długu, tym razem do EBC.

Oprócz Grecji warte zauważenia były też dobre dane z USA o sprzedaży detalicznej. Tutaj jednak rynek patrzy bardziej w kontekście decyzji FOMC, a nie siły gospodarki. Tymczasem już w tym tygodniu mamy przedwakacyjne posiedzenie FOMC, na którym stopy prawie na pewno nie zostaną zmienione, ale ważna będzie retoryka J. Yellen na konferencji po posiedzeniu oraz najnowsze prognozy makroekonomiczne. To będzie centralny punkt tygodnia, ale nie można zapominać o wciąż wiszącej kwestii Grecji.

Analiza techniczna



Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Po silnych spadkach indeksu WIG20, ostatni tydzień przyniósł wyhamowanie zmienności, ale ostatecznie także zakończył się spadkiem, chociaż o symbolicznej wielkości 0,3%. W trakcie tygodnia wykonany został ruch powrotny do przebitej wcześniej linii trendu wzrostowego, ale to wszystko, na co było stać byki. Tym samym sytuacja techniczna dalej premiuje stronę sprzedającą, a w zasięgu może być nawet wsparcie na 2300 pkt. Dopiero powrót powyżej linii trendu wzrostowego poprawiłbym sytuację strony popytowej. Na wolumenach nie widać zmasowanej dystrybucji, dlatego nie wydaje się, aby zagrożenie spadkami dużo poniżej 2300 pkt było duże.


Wykres 2. Elektrotim w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Spółka Elektrotim w zeszłym tygodniu miała dzień odcięcia prawa do dywidendy, po którym zachowuje się bardzo mocno. W skali tygodnia zaliczyła wzrost o 3,5%, ale jest to wystarczająco dużo, aby ustanowić nowe lokalne maksimum na poziomie 12,84 PLN (skorygowany o dywidendę). Spółka porusza się w stabilnych średnioterminowym trendzie wzrostowym. Kluczowe wsparcie to poziom 11 PLN, gdzie aktualnie przebiega linia trendu. Teoretycznie więc taka korekta byłaby bezpieczna dla byków, ale w krótkim terminie już zejście poniżej 12,50 PLN spowoduje zanegowanie aktualnego sygnału kupna. Trzeba na to uważać, bowiem oscylator RSI pokazuje dywergencję niedźwiedzia.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry