13-07-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 12 lipca 2021 r.

Podsumowanie tygodnia


Zmiany indeksów w ujęciu tydzień do tygodnia nie były duże, ale nie odzwierciedla to zmienności panującej na rynku. Walczyły ze sobą dwa żywioły – słabsze dane z amerykańskiego rynku pracy i obawy o rozszerzanie się pandemii po Europie, a także oczekiwanie na przedłużanie luźnej polityki pieniężnej przez EBC i Fed. W tle jest jeszcze wzrost napięcia w relacjach handlowych między Chinami a USA oraz zapowiedź większej kontroli fuzji w sektorze IT w USA. O ile przy normalnym wakacyjnym sezonie byłyby to najważniejsze informacje i kształtowały nastroje inwestorów, tak obecnie wciąż temat pandemii i związanych z tym działań decydentów polityki pieniężnej i rządów jest najważniejszą determinantą zachowań inwestycyjnych. Przy lekkim wzroście awersji do ryzyka w Europie, beneficjentem jest giełda amerykańska, która w minionym tygodniu ustanowiła nowe historyczne rekordy. Indeks S&P500 oraz NASDAQ wzrosły po ok. 0,4%.

W Warszawie tydzień zamknął się blisko neutralnych poziomów, a większy spadek o 0,6% zaliczyły tylko małe spółki. Jednak w trakcie tygodnia zmienność była duża, a indeksy musiały odrabiać spore straty. Wzrosty cen CO2 i brak konkretów ws. projektu spin-offu energetyki i górnictwa negatywnie oddziaływały na sektor energetyczny. W defensywie były też spółki przemysłowe, w tym sektor wydobywczy, z KGHM-em spadający o 3% na czele. Przez odroczenie tematu podwyżek stóp procentowych oraz potencjalnie niekorzystne rozstrzgnięcia sądowe sporów z frankowiczami straty notowały także banki. Za to dobrze wyglądał sektor odzieżowy, z LPP rosnącym o 4% na czele. Inwestorzy widzą, że najgorsze spółki te mają za sobą, kolejne lockdowny raczej nie będą tak dotkliwe, a spółki z pandemii wychodzą mocniejsze o sprzedaż e-commerce. Obawy o powrót koronawirusa emanował się w rosnących po ponad 5% Allegro i Mercatorze.

Chociaż ten tydzień rozpoczyna się od pustego kalendarium to w dalszej części zaplanowanych jest sporo ważnych publikacji i wydarzeń. Na pierwszy plan wysuwają się te z USA, gdzie uwagę rynku przykują przede wszystkim czerwcowe dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Poza tym prezes Fed przed Senatem i Izbą Reprezentantów będzie prezentował półroczny raport nt. polityki pieniężnej, a to zwykle jest źródłem dodatkowych informacji o nastawieniu w FOMC. Innymi ważnymi danymi będą te z chińskiej gospodarki – obok odczytów dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej zaprezentowany zostanie także odczyt PKB za II kw. oraz bilans handlu zagranicznego za czerwiec. Ze strefy euro poznamy inflację HICP za czerwiec.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry