18-01-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 11 stycznia 2021 r.

Podsumowanie tygodnia


Po udanej końcówce 2020 r., giełdy wkroczyły w 2021 r. z niemniejszą werwą. Niemiecki DAX rósł o ponad 2%, francuski CAC40 o ok. 2%, a w USA bito nowe rekordy – indeksy urosły o ok. 2,5%, a prym w tych wzrostach wiodła motoryzacyjna Tesla, prześcigając w giełdowej kapitalizacji Facebooka. Od strony makro optymizm był powodowany postępującym globalnie programem szczepień, dającym nadzieję na pokonanie pandemii w 2021 r., chociaż oczywiście bieżące dane o zachorowaniach takiego optymizmu nie uzasadniają. Jednak wnioski z pierwszych tygodni szczepień są takie, że niepożądanych objawów po szczepionce jest bardzo mało, a więc też jej akceptowalność w społeczeństwie powinna rosnąć. Problemy z zachowaniem zasad demokracji w USA, w tym bezprecedensowych zamieszkach na Kapitolu akurat dla inwestorów nie są dużym zagrożeniem – ten stan napięcia minie, a przejęcie władzy przez Demokratów w Senacie oznaczać może łatwiejsze wprowadzanie programów pomocowych dla amerykańskiej gospodarki. 

W Warszawie optymizm był widoczny jeszcze bardziej, chociaż oczywiście do rekordowych poziomów WIG-u z przełomu 2017 i 2018 r. wciąż mamy daleko. Niemniej, pandemiczne straty zostały już w całości odrobione. WIG tylko w minionym tygodniu urósł o 4,94%. Nieco mniej urosły duże spółki, za to średnie znacznie więcej (+5,74%), natomiast małe zdecydowanie były liderami wzrostów, aprecjonując aż o 6,4%. Bardzo dobrze wyglądały spółki surowcowe, cykliczne z racji dalszego wzrostu cen surowców (KGHM przebił poziom 200 PLN, ustanawiając historyczne maksimum). Postępowało też odreagowanie na bankach, ale z racji tego, że w tym tygodniu możliwa jest ofensywa informacyjna ze strony NBP, ten segment może stanowić ryzyko. Cały czas dobrze wyglądają za to spółki energetyczne – z jednej strony rosnące ceny energii i odbicie peersów z innych krajów, a z drugiej oczekiwania na porozumienie ws. wygaszania produkcji w kopalniach to czynniki utrzymujące wysokie kursy spółek typu PGE czy Tauron. Natomiast od swoich szczytów powoli oddalały się akcje Dino (-3,32%), ale zdecydowanie najgorszą spółką z WIG20 był CD Projekt (-12,7%). Cyberpunk spadł z pierwszego miejsca bestsellerów na Steamie, a kolejne spływające pozwy o wprowadzenie w błąd akcjonariuszy ciążą reputacji spółki, która do tej pory nie zawodziła (ani graczy ani inwestorów).

Po bardzo dobrym początku roku, drugi tydzień rozpoczął się już w korekcyjnych nastrojach. Z jednej strony jest to naturalna korekta po silnych wzrostach, jednak jako katalizator tego ruchu można wskazać przedłużenie obostrzeń w Europie, w tym w Polsce, a także rosnące grono zwolenników taperingu polityki pieniężnej w USA już w 2021 r. Z drugiej cały czas dominującym scenariuszem pozostaje gospodarczy powrót do normalności – szczepienia w USA postępują w szybkim tempie, a lada chwila będzie dostępnych więcej szczepionek. Jeśli chodzi o dane makro to w tym tygodniu kalendarium jest raczej ubogie – dopiero w końcówce warto zwrócić uwagę na dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej z USA. W środę RPP podejmie decyzję o stopach procentowych – w tym kontekście zastanawiające jest zwołanie konferencji prasowej prezesa NBP na piątek. Wiemy jednak, że obecna RPP komunikuje się z rynkiem inaczej niż miało to miejsce wcześniej. Być może szykowana jest jakaś niespodzianka, ale jeśli miałoby to być dalsze luzowanie polityki pieniężnej to należy zwrócić uwagę na zagrożenie dla WIG-u ze strony wycen banków.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry