08-08-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 1 sierpnia 2022 r.

Podsumowanie tygodnia


To był dobry tydzień dla giełd, chociaż na początku można było mieć co do tego wątpliwości – agresywne poczynania Rosjan także w portach Morza Czarnego, kiepski indeks Ifo z Niemiec oraz niepełny przepływ gazu i postępujący szantaż gazowy skutecznie tonowały zapęd do kupowania akcji. Jednak na ratunek przyszedł Fed i wspomógł inwestorów na Wall Street, inicjując potężne odbicie na giełdach. Decyzja o podwyżce stóp procentowych o 75 pb. była szeroko oczekiwana, a dopuszczalne było nawet 100 pb. To już jeden argument dla inwestorów do relief rally. Kolejnym był przekaz płynący z konferencji. Znalazły się w nim zapewnienia o determinacji w walce z inflacją, ale jednocześnie dopuszczalna jest przerwa w podwyżkach stóp. Rezerwa Federalna zauważa zwiększone ryzyko zbytniego schłodzenia gospodarki. Zrezygnowano też z forward guidance i teraz decyzje będą podejmowane głównie w oparciu o spływające dane. Fed zatem poluźnił sobie zobowiązanie do podwyżek stóp i może być bardziej elastyczny. Dzięki temu późniejszy słaby odczyt za II kw. amerykańskiego PKB można było podciągnąć pod większe szanse na luźniejszą politykę Rezerwy Federalnej. W efekcie indeks S&P500 zyskał 4,3%, a NASDAQ nawet 4,7%. W Europie także dominował zielony kolor, ale w nieco mniejszym natężeniu – CAC40 rósł o 3,8%, a DAX już tylko o 1,7%.

Swoje problemy cały czas ma warszawska giełda. Co prawda zeszły tydzień WIG skończył zyskiem 1,7%, ale dalej problematyczne są duże spółki. WIG20 zyskał 1,1%, co jednak nie oddaje skali zmienności. Wzrost indeksu to zasługa przede wszystkim rosnącego o 14,2% PGNiG, co jednak wprost wynikało z informacji korporacyjnych, a nie jakichś powtarzalnych. Parytet wymiany akcji PGNiG na PKN Orlen wymusił wzrost kursu tej pierwszej spółki. Poza tym mocno zyskało defensywne Dino (+8%), bazując na dobrych wynikach Jeronimo Martins. Do podium dołączył jeszcze KGHM, odbijający o ponad 7%. Z drugiej strony jednak ponowne obawy o ekspansję Amazona i ograniczanie konsumpcji uderzały w notowania Allegro. Na zyskującym NASDAQ nic nie zyskał CD Projekt, gdzie perspektywy dużych zysków są odległe, a ogólna słabość gamingu na świecie frustruje inwestorów i skłania do szukania alternatyw w innych spółkach.

W tym tygodniu spłynie sporo danych mogących mieć wpływ na rynkowy sentyment. Już w poniedziałek rano opublikowane zostały indeksy PMI dla przemysłu z krajów europejskich – dla strefy euro był on blisko oczekiwań, ale za to dla Polski już mocno rozczarował. Większy od konsensus spadek zanotował też chiński przemysłowy PMI. W poniedziałek ważną publikacją będzie jeszcze indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu. W dalszej części tygodnia opublikowane będą jeszcze indeksy PMI usługowe dla krajów strefy euro i indeks ISM dla usług z USA. Najważniejszy w przekroju całego tygodnia powinien jednak być raport miesięczny z amerykańskiego rynku pracy – zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i prywatnym oraz stopa bezrobocia w lipcu.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry