01-04-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 1 kwietnia 2019 r.

Podsumowanie tygodnia


Ubiegły tydzień na głównych światowych giełdach to przede wszystkim walka o jak najlepszy wynik na koniec pierwszego kwartału 2019 r. Główną nagrodę zdobyła giełda amerykańska - S&P500 po wzroście w ostatnich pięciu dniach o 1,2% kwartał zakończył zyskiem w wysokości 13,1%, zaś technologiczny NASDAQ osiągnął odpowiednio 1,1% oraz 16,5%. Dla głównego indeksu amerykańskiej giełdy to najlepszy kwartał od 2009 r. Co ciekawe, giełdy rosły mimo słabych wskaźników makroekonomicznych. Te już jednak zostały przepracowane przez rynki akcji w zeszłym roku. Drożejące akcje ewidentnie antycypują rychłą poprawę w gospodarce światowej.

Krok z tyłu uplasowały się giełdy europejskie – niemiecki DAX po dodatnim tygodniu osiągnął 9,2% w kwartał. Podobny wynik osiągnęły rynki rozwijające się – od początku roku MSCI Emerging Markets zyskał 9,6%. Na ich tle miernie wypada warszawski parkiet –kwartalnie WIG wzrósł o jedynie 3,4%, po spadku w ostatnim tygodniu o 0,71%. Jedynie najmniejsze spółki, czyli sWIG80, osiągnęły wynik na poziomie światowym, czyli 12,6%, mimo spadku w ostatnich dniach o 0,9%. Jeszcze gorzej jest w Turcji, gdzie BIST100 wskutek napiętej sytuacji ekonomicznej traci kolejny tydzień, tym razem 3,2%, a od początku roku wynik to 1% na minusie.

Kiepskim nastrojom w Polsce w ostatnim tygodniu oparli się przede wszystkim producenci gier komputerowych. CD Projekt kolejny raz umiejętnie podsycił dziecięcy entuzjazm inwestorów co do premiery gry Cyberpunk 2077, dzięki czemu kurs wzrósł o 7,6%. Dobry klimat dla branży wzmocnił 11 bit studios, którego dobre wyniki finansowe poprawiły notowania aż o 30,6%. W ślad za nimi rósł o 7,4% Playway. Najwyraźniej skończyło się paliwo w postaci spodziewanej większej konsumpcji dzięki obietnicom budżetowym rządzącej partii. O ile kurs CCC jeszcze wzrósł o 3,0%, to inne firmy z branży sprzedaży detalicznej już notowały spadki – LPP o 0,3%, Dino o 1,5%, zaś Eurocash aż o 7%.

W nowy tydzień wchodzimy raczej z dobrymi nastrojami. Świeże odczyty wskaźników koniunktury PMI w końcu zaczynają zaskakiwać pozytywnie – japoński wyniósł 49,2 (oczekiwano 48,9), zaś chiński 50,5 – lepiej niż prognozowane 49,6 i w końcu powyżej 50 punktów. Także w Polsce poziom 48,7 zaskoczył pozytywnie wobec oczekiwanego 47,6. Poprawa sytuacji wolniej postępuje w Europie Zachodniej – niemiecki PMI spadł z 47,6 na 44,1, a spodziewano się 44,7.

Ważnym dniem będzie środa, kiedy poznamy marcowe wartości PMI dla sektora usług w wielu krajach, a także dowiemy się, że polska Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. W czwartek zostanie ogłoszony protokół z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. W piątek opublikowane będą dane z amerykańskiego rynku pracy za marzec, które mogą mieć duży wpływ na nastawienie Fedu co do kształtu polityki monetarnej.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry