31-10-2022

Weekly market comment - 31 October 2022

Podsumowanie tygodnia

Zeszły tydzień to kontynuacja wzrostów na giełdach. Amerykański główny indeks S&P500 zyskał 4,0%, a technologiczny NASDAQ 2,2%. W Europie wzrosty podobne: niemiecki DAX 4,0%, francuski CAC40 3,9%. Polska zaczyna odrabiać dystans do rynków rozwiniętych: WIG +5,9%, WIG20 6,9% i mWIG40 5,3%%, jedynie sWIG80 nieco słabiej bo 2,0%.

Akcje zyskiwały na fali nadziei na rychłe zatrzymanie zaostrzania polityki monetarnej przez banki centralne. Argumenty ku temu to spadki cen wielu surowców, słabe odczyty indeksów koniunktury, a także zaskakująca decyzja Banku Kanady o podwyżce stóp jedynie o 0,5% zamiast spodziewanych 0,75%. Ten ruch został odczytany jako zapowiedź podobnego złagodzenia przez inne instytucje. Dalsze podwyższanie stóp przez Fed mogłoby doprowadzić do kryzysów finansowych, w tym do bankructwa kolejnych krajów rozwijających się. Nastrojów na szerokim rynku specjalnie nie pogorszyły tąpnięcia notowań największych firm technologicznych w USA: Amazon, Alphabet, Meta i Microsoft pokazały wyniki 3 kw. nieco gorsze od prognoz, niektóre też obniżyły oczekiwane przyszłe zyski.

Wśród polskich największych spółek wszystkie znalazły się na plusie. Najwięcej zyskało JSW 14,1%, dzięki utrzymującym się wysokim cenom węgla koksowego i zaskakująco dobremu wydobyciu. Zyskiwały też koncerny paliwowe i energetyczne oraz Allegro, prawdopodobnie po prostu odrabiając nieuzasadnione dyskonto wobec generowanych wyników. Najsłabiej zachowały się akcje CCC i Dino, rosnąc jedynie o 1,7% oraz 1,6%. Spółka obuwnicza zmaga się z wysokim zadłużeniem, a sieć marketów  cierpi wskutek pesymistycznym wypowiedzi zarządu konkurencyjnej firmy o perspektywach rynkowych.

W tym tygodniu czeka nas przede wszystkim środowe posiedzenie Fed. Rynek spodziewa się podniesienia stóp o 0,75%, coraz głośniej jednak rozważa się wariant kanadyjski, czyli nieco mniejszy ruch. Analitycy będą też dywagowali nad komunikatem i wypowiedziami na konferencji, starając się odczytać zmiany w nastawieniu członków banku centralnego. Poza tym decyzję o poziomie stóp podejmie też Bank Anglii. W piątek czeka nas ważny raport o amerykańskim rynku pracy w październiku. W tygodniu będą też publikowane odczyty wskaźników koniunktury.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Go to top