15-02-2021

Weekly market comment - 15 February 2021

Podsumowanie tygodnia


W zeszłym tygodniu rynki akcyjne kontynuowały trendy z tygodnia poprzedniego. Indeksy generalnie rosły,w kilku przypadkach wspinając się na rekordowe poziomy. Nieco mocniej zyskiwały spółki mniejsze i sektory tradycyjne. W USA S&P500 wzrósł o 1,2%, NASDAQ o 1,7%, zaś indeks mniejszych spółek Russel 2000 o 2,5%. Europejskie giełdy zachowały się nieco gorzej: francuski CAC40 zyskał 0,8%, a niemiecki DAX stracił 0,1%. W Warszawie trwa hossa małych spółek: wartość sWIG80 zwiększyła się o 3,2%, mWIG40 o 1,9%, natomiast duże spółki z WIG20 straciły 1,1%, przez co poziom WIG w zasadzie się nie zmienił.

Akcje zyskują głównie dzięki dobrym informacjom o szczepieniach. Najlepiej zaszczepiony Izrael wykazuje istotną poprawę sytuacji epidemiologicznej, USA zamawiają dodatkowe 200 milionów dawek, prawdopodobnie wiosną będziemy obserwowali luzowanie ograniczeń pandemiczncyh. Programy stymulacyjne dodatkowo zwiększają ryzyko inflacji, co pcha też w górę rentowności obligacji. Co do zasady akcje są dobrym zabezpieczeniem przed inflacją. Jest też jednak dużo głosów uspokajających przed obawami o niekontrolowany wzrost cen: czynniki deflacyjne wciąż istnieją, a nawet przyspieszają – są to zmiany technologiczne (tzw. efekt Amazona, czyli ciągłe zwiększanie produktywności i częste zmiany cenników), demograficzne (starzenie się społeczeństw) oraz zakotwiczone oczekiwania.

Słaby wynik WIG20 to przede wszystkim wina powrotu do spadków po nieudanej premierze nowej gry CD Projekt, którego akcje straciły kolejne 10,4%, a także stracie na akcjach Allegro w wysokości 1,9%, która to jest spodowana przez działania konkurencyjnych Amazon oraz AliExpress. Najmocniej zyskały z kolej akcje JSW (+9,6%), dzięki globalnym programom stymulacyjnym, oraz CCC (+5,5%), której sprzyja sroga zima i otwarcie centrów handlowych.

Wśród wydarzeń tego tygodnia najistotniejsze wydają się wyniki sprzedaży detalicznej za styczeń w USA (środa) i Polsce (piątek). Także w piątek poznamy wstępne odczyty PMI za luty dla USA i strefy euro.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Go to top